kosciuszkoSenat RP oraz Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego zapraszają na konferencję naukową poświęconą Tadeuszowi Kościuszce.

Tadeusz Kościuszko to polski i amerykański generał, bohater walk o niepodległość obydwu narodów. Był przywódcą ogólnonarodowego powstania – insurekcji kościuszkowskiej.

Konferencja organizowana jest w ramach obchodów ustanowionego przez Sejm i Senat Roku Tadeusza Kościuszki, w związku z przypadającą 15 października 200. rocznicą jego śmierci. W uchwale Senatu RP napisano, że „Ideały i dokonania Tadeusza Kościuszki przynoszą zaszczyt nie tylko narodowi polskiemu, ale i całej ludzkości, gdyż przyczynił się on do uzyskania niepodległości przez Stany Zjednoczone, za co otrzymał z rąk Jerzego Waszyngtona amerykański Order Cyncynata i do dziś jest honorowany przez naród amerykański. Wielkość i dziejowe zasługi Kościuszki doceniła Konferencja Generalna UNESCO, która w listopadzie 2015 roku podjęła uchwałę, na podstawie której obchody 200-lecia zgonu Kościuszki będą się odbywać pod patronatem UNESCO”.

Konferencja „Tadeusz Kościuszko – symbol polskiej wolności” z udziałem historyków z UKSW i Centralnej Biblioteki Wojskowej odbędzie się w dn. 11-12 października br. w gmachu Senatu RP przy ul. Wiejskiej oraz na UKSW, w Auli Schumana (kampus Wóycickiego ). Udział można zgłaszać do 5 października pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

P R O G R A M